Sanal Kredi Kartı Nedir Ve Nasıl Açılır ?

0 348

İnternet alışverişleri pandemi dönemi ile birlikte çok yükselmiştir. Artık kitap ve giyim alışverişinden market alışverişine kadar birçok alışveriş, internet üzerinden yapılabilmektedir.

Online alışverişlerinizi çok daha rahat ve güvenli bir biçimde gerçekleştirebilmeniz için çeşitli teknolojiler geliştirilmiş durumda. Bu teknolojiler hiç hız kesmeden gelişim göstermeye devam etmektedir. Sanal kredi kartı da insan hayatına önemli kolaylıklar getiren bir teknolojidir. Bu anlamda oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Sanal Kredi Kartı Nedir?

Sanal kredi kartı; bankalar üzerinden temin edilebilen fiziki kartta olduğu gibi kart numarasına sahiptir. Aynı şekilde son kullanım tarihi, CVC kodu gibi bilgileri de içerir. Ancak yalnızca internet ortamında var olan bir kredi kartı türü olma özelliği taşır. Sanal kredi kartı, kullanmakta olduğunuz fiziki kredi kartına bağlıdır.

Sanal kredi kartı limiti, kullanıcısı tarafından belirlenebilir bir niteliktedir. Sanal kart limitinizi internet bankacılığı üzerinden güvenli bir şekilde tanımlayabilirsiniz.

Sanal kredi kartı üzerinden yapılacak harcamalar fiziki kredi kartından veya tanımladığınız banka hesabından düşülür. Bu kart sadece müşterisi olunan bankalardan temin edilebilir.

Sanal kredi kartı kullanımıyla, limiti tanımlanmış gerçek kart bilgilerini verme mecburiyeti olmadan hızlı ve güvenli online alışveriş yapılabilmektedir.

Sanal Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Bireysel ve Ticari sanal kredi kartı oluşturma işlemini bankanızın mobil uygulaması üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Sanal kredi kartı oluşturma bankanızın mobil uygulaması üzerinden “Kart Ayarları” menüsünü kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında Sanal kredi kartınızın limitini belirleyebilirsiniz.

Böylelikle sanal kredi kartınızı sorunsuz bir şekilde oluşturabilirsiniz. Sanal kredi kartınızı banka şubesi müşteri hizmetleri vasıtasıyla da oluşturmanız mümkündür.

Adım Adım Sanal Kredi Kartı Oluşturma İşlemi

  • Öncelikle bir banka hesabı veya kredi kartı için istediğiniz herhangi bir bankaya başvuruda bulunun. Eğer hali hazırda bir banka hesabınız veya kredi kartınız mevcutsa ikinci adımla devam edin.
  • Müşterisi olduğunuz bankanızın mobil uygulamasını mobil cihazınıza indirin. Dilerseniz bilgisayarınızdan internet bankacılığı sayfasını açın. İşlemleri online olarak gerçekleştirmek istemiyorsanız bankanızın müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz.
  • Uygulama veya bankanızın sayfasından kartlarım ekranını açın.
  • Bu bölümden Sanal Kart bölümünü açın.
  • Sanal Kart bölümünden Sanal Kart Oluştur butonuna tıklayın.
  • Sizden istenilmekte olan bilgilerin girişini ekrandaki ilgili bölümlere yapın.
  • Sanal kart limiti belirleyin.

Sanal Kredi kart limitinizi dilediğiniz zaman, online işlemler menüsünden güncelleyebilirsiniz. Yapacağınız ödeme tutarı kadar, sanal kart limiti belirleyebilirsiniz.

Ancak sanal kredi kartı oluşturma konusunda her bankanın farklı bir politikası bulunduğunu unutmayın. Bazı bankalar sadece tek bir sanal kredi kartı oluşturmanıza izin verirler. Bunun beraberinde de her kullanımda yeni bir limit tanımlamanız gerekebilir. Bazı bankalarda ise birden fazla sayıda sanal kredi kartı oluşturulmasına izin verir.

Bu oluşturulan sanal kredi kartların her birine farklı tutarda limit tanımlamanıza olanak sağlar.

İnternet alışverişinde oluşabilecek risklere karşı bazı bankalar sanal kredi kartınıza kullanım süresi belirlemenizi isteyebilir. Sadece birkaç saat kullanıma açık olan bir sanal kredi kartı dahi oluşturabilme olanağınız söz konusudur. Her bankanın mobil uygulamasının ve internet sitesinin arayüzü farklıdır. Bundan dolayı adımlarda bulunan sayfalar değişiklik gösterebilmektedir.

Sanal Kredi Kartı Nasıl Kullanılır ?

Bireysel veya Ticari sanal kredi kart kullanabilmenizin ilk adımını sanal kart açma işlemi oluşturmaktadır. Bu işlemi banka uygulamaları üzerinden kolaylıkla gerçekleştirmeniz mümkündür. Sanal kredi kartı başvurusu yapılarak kart oluşturma işlemi tamamlanır. Sonrasında ise güvenli bir şekilde alışveriş yapmaya başlanabilir.

Sanal Kredi Kartı Nerelerde Kullanılabilir ?

Sanal kredi kartı en güvenli alışveriş çözümlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Bu bakımdan birçok insan için sanal kredi kartı nerelerde kullanılır sorusunun yanıtı bundan dolayı önemlidir. Sanal kredi kartı internet üzerinde yapılan alışverişlerde fiziki kredi kartının kullanıldığı şekilde kullanılır. Sanal kredi kartıyla alışverişe başlamadan önce tek yapılması gereken istenilen tutarda sanal kart limiti belirlenmesidir.

Sanal kredi kartı limit belirledikten sonra normal kredi kartı kullanır gibi alışveriş yapılabilir. Güvenli intenret alışverişi için sanal kredi kartı kullanımı oldukça yarar sağlayan bir unsurdur. Yapılan alışveriş sonrasında sanal kattaki limiti sıfırlamak mümkün olabilir. Bunun yerine sanal kredi kartının kullanılabilir limiti kadar sonraki alışverişler için kullanımı söz konusu olabilir.

Sanal Kredi Kartımı Nasıl Korurum ?

Sanal kredi kart ile alışveriş sürecinde güvenliğiniz için Dinamik Güvenlik Kodu özelliğinden yararlanılabilir. Bu özellik sayesinde internet alışverişlerinde kullanıcıdan istenen kartın arkasındaki 3 haneli güvenlik kodunu kullanmayabilir. Bu kodun yerine kolaylıkla kullanılabilecek bir kod oluşturma olanağı bulunmaktadır. Kısa süreli bir geçerliliğe sahip olan bu kod sayesinde internet alışverişleri güvenli bir şekilde tamamlanabilir. Bu şekilde kredi kartımı nasıl korurum şeklinde bir sorununuz kalmaz. Güvenliğin üst düzeyde olduğu bir internet alışveriş keyfini deneyimlemiş olursunuz.

Sanal Kredi Kartı Uygulaması

Türkiye’de faaliyet gösteren çeşitli bankalar müşterilerine sanal kredi kartı oluşturma imkanı sunmaktadır. Bu bankalar vasıtasıyla bireysel veya ticari sanal kredi kartı sahibi olabilirsiniz. Böylelikle tüm internet alışverişlerinizi yüksek güvenlikli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik sanal kredi kartı ile yapılan alışverişler oldukça kazançlı çıkmanızı da sağlamaktadır.

Kullanmakta olduğunuz sanal kredi kartının geçerli olduğu iş yerlerinde taksit imkanı da söz konusu olabilmektedir. Sahibi olduğunuz sanal kredi kartınız için haftalık, aylık veya 3 aylık dönemlerde otomatik limit belirleyebilirsiniz.

Bu sayede dilediğiniz zaman sanal kredi kartı limitinizi sıfırlayabilirsiniz. Sanal kredi kart işlemleriniz için bankaların mobil uygulamalarından yararlanabilirsiniz.

Sanal kredi kartınızı kullanabileceğiniz iş yerlerinden bir tanesi de Kılıf Marketim sitesidir. Bu adres üzerinden sanal kredi kartınızı kullanarak güvenli alışverişler yapabilirsiniz.

Sanal kredi kartı, bankaların müşterilerine ücretsiz olarak sunduğu bir hizmettir. Sanal kart oluşturma işlemleri ilk başta karmaşık gibi görünebilir.

Fakat sık sık internet alışverişi yapan biriyseniz sanal kredi kartı kullanımı alışveriş sürecinizin bir parçası olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun olmadığını varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul EdiyorumDevamını Oku