Akıllı Ev Sistemi Nedir

0 731

Akıllı Ev Sistemi Nedir? Temel Özellikleri Nelerdir?

Akıllı ev sistemi, ısıtma ve aydınlatma gibi alet ve sistemlerin uzaktan kontrol edilebilmesi ve izlene bilinmesini sağlamak için ağ ile birbirleriyle iletişim kurarak yönetilen bir ev sistemidir. Akıllı ev teknolojisi, ev otomasyonu olarak da bilinmektedir. Genellikle ev sahiplerinin sahip oldukları akıllı cihazlarla cep telefonuyla veya tabletlerinde yüklenilmiş olan bir uygulama sayesinde evlerinin güvenliğini, havasını ve enerji tüketimini kontrol edilmesini sağlamaktadır. Lüks villalarda garaj kapısını açma kapama, alarm sistemi, kahve makinesi süre ayarlayıcı gibi birçok akıllı ev sistemi kontrol etme özelliklerindendir.

Ev otomasyonu ve akıllı evlerden anlatırken, örnekler ve yetenekler ileri seviyelere gitmektedir. Farklı bir sistemde çalışmakta olan cihazların yerine akıllı bir ev, bir ana otomasyon denetleyicisi tarafından kontrol edilen 1 yöntem ile 6 işi birleştirmektedir. Ana otomasyon denetleyicisi ev otomasyon yapımcısı olarak ev etrafında gelen sinyalleri alarak, komut verir ve her şeyi kontrol altına almaktadır. Bu olaylar birçok yöntemle olabilmektedir, fakat gerçekte sadece iki kategoriye ayrılmaktadır; tetikleyici ve zaman ayarlı olaylarıdır. Bu yöntemle akıllı ev sistemini kullanabilirsiniz.

Zaman Ayarlı Olaylar Nelerdir?

Ev sahibi istemekte olduğu zamanlarda veya evin bulunduğu konumdan dolayı değişmekte olan gün ışığı zamanlarına göre yapılması istenilen durumlardır. Bu özelliği kullanarak, ev gün içerisinde belirlenen saat diliminde belirlenen işleri gerçekleştirmektedir. Örneğin; Sabahları ayarladığınız saatlerde pencerenin açılarak evin havalanmasını görevlendirebilirsiniz.

Tetikleyici Olaylar Nelerdir?

Ev otomasyon sisteminin çalışmasını engelleyen durumlardır. Bir butona basılması, kapının açılması, bir hareketin algılanması, sensörden gelen uyarılar gibi durumlarda tetikleyici olay denmektedir. Bir butona basarak, bir olayı yap diye ayarlayabilirsiniz. Çocuk odasında hissedilen bir hareketlilikte ışıkların açılmasını görevlendirebilirsiniz. Bir oda içerisinde 5 dakika süre boyunca herhangi bir hareket algılanması durumunda oda ışığının kapatılmasını ayarlayabilirsiniz. Ev içerisinde algılanan duman durumunda hangi odada olduğunu SMS atarak veya arama yaparak iletmektedir.

Akıllı Mutfak Aletleri Nelerdir?

İstediğiniz vakitte taze olan kahvenizin akıllı kahve makineleri ile yapmak mümkündür. Ayrıca bu dolaplar mevcut olan ürünlerin yemek tariflerini de size sunma özelliği bulunmaktadır. Evinizde Açık kalan musluğun, ütünün veya ocağı kapatabilirsiniz. Bu sayede akıllı ev sistemi özelliğinden faydalanabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun olmadığını varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku