Telefon Suya Düşünce Neler Yapmalı

1 429

Telefon Suya Düşünce Neler Yapmalı

Her ne kadar suya dayanıklı cihazlar olsa da genel olarak telefonların çoğunda hala bu özellik mevcut değil bunun için telefonumuzu suya ve toza karşı korumak için düzenli kullanmalıyız. Birçok para verilerek alınan bu telefonları korumanız gerekiyor.

Akıllı Telefonları Nasıl Koruyoruz

Yüksek miktarlarda para vererek aldığınız akıllı telefonları korumak için, ekran koruyucu camlar veya kılıflar kullanıyorsunuz. Darbelerden ve çiziklerden korumak için çoğu kullanıcının biraz bilgisi olsa bile suya ve toza karşı korumak için birçok kullanıcın bilgisi yok maalesef.

Sıvı Temasında Ne Yapmak Gerekiyor

Telefonun su alma riski olması için illa havuz ve benzeri gibi yerlerde bulunmanıza gerek yok, yağmur yağması gibi doğal nedenlerden dolayı da telefonunuz su alabilir. Evde su içerken bile o suyun telefonunuza dökülme riski var bu risklerin aklınızda bulunması yararınıza olacaktır.

Telefon Su Aldığında Yapılmaması Gerekenler

Eskiden bilinen yöntemlerle saç kurutma makinesi gibi cihazlarla su alan telefonunuza sakın uygulamayın. Saç kurutma makinesi gibi cihazlar telefonun içindeki diğer mekanik parçalara zarar veriyor ve suyun daha telefonun içine gitmesini sağlıyor. Aynı şekilde suyu çekeceğini düşünerek elektrikli süpürge kullanmayınız. Elektrik süpürgesi suyu çekse dahi telefonun ekranına zarar verebilir.

Telefonunuz su geçirdiğinde öncelikle hazırlayacağınız bazı şeyler var temiz bir havlu, silika jel, pirinç, vakum poşet ve pamuk düzgün bir şekilde telefonunuzu kurtarmaya çalışırsanız, telefonunuzun çalışma olasılığı vardır.

Telefon Su Aldığında Yapılması Gerekenler

Kısa devre koruması ile cihazınız kapanabilir. Eğer kapanmaz ise cihazınızı hemen kapatın. Bataryası çıkarılabilir batarya ise hemen çıkarın.

Telefon açık olduğu durumda su telefonunuzun ısısından dolayı telefonunuzun içerisine daha rahat sızabilir. Temiz bir havlu ile telefonunuzun çıkarılabilir bütün parçalarını çıkarın ve kurulayın.

Kulak temizleme çubuğu ve pamuk kullanın pamuk ve kulak çubuğu normal bezlere göre daha çok suyu çektiği bu ürünleri tercih edin.

Silika jel kullanabilirsiniz. Silika jel telefonunuzu nemden ve pastan koruyacaktır. Eğer elinizde silika jel yok ise pirinç kullanabilirsiniz.

Pirinci vakumlu bir poşet veya bir kabın içerisine koyup içerisinde bataryanızı ve telefonunuzu ayrı koyun. Telefonunuzu gözükmeyecek şekilde pirincin içerisine yerleştirin.

Telefonunuz 48 saat pirincin içerisinde beklesin sonunda telefonunuza çıkarıp şarj adaptörüne bağlayın ve telefonunuzun şarj olmasını bataryanın dolmasını bekleyin batarya dolduktan sonra telefonunuzu kullanabilirsiniz.

1 yorum
  1. osman diyor

    Güzel bir paylaşım. Teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun olmadığını varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul EdiyorumDevamını Oku