Apple Yeni iPhone Ekranları İçin Kiminle Görüşüyor

0 257

Apple Yeni iPhone Ekranları İçin Kiminle Görüşüyor

Apple markası başladığı günden beri teknoloji alanında birçok ses getiren ürün tanıtımı yaptı. Özellikle telefon anlamında daha fazla satışı olan Apple, iPhone telefonlar için sürekli geliştirmeye devam ediyor. Son çıkan telefonlarından iPhone 8 ve iPhone X’te farklı özellikler görmeye başlamıştık. Özellikle iPhone X ile hayatımıza çentikli ekran dönemi girdi. Geliştirme konusunda hız kaybetmeyen Apple, yeni iPhone ekranları için görüşmelere başladı.

Yeni Ekranlar İçin BOE Markası Tercih Edildi

Samsung OLED ekranlar konusunda kendini kanıtlamış markalardan biri aline geldi. Özellikle bu ekranlar artık bu markayı endüstri lideri haline getirmiş durumda. Bu nedenle Apple, iPhone X için kullanılan OLED ekranlar için Samsung markası ile anlaşma sağlamıştı. Ancak Samsung markası tek tedarikçi olması nedeniyle fiyatları yüksek tutması Apple tarafından sıkıntılara yol açmaya başlamıştı.

Bu sorun üzerine ve aynı zamanda OLED ekranlar konusunda Samsung’a karşı olan bağlılığını koparmak adına Apple, yeni bir ekran üreticisi ile anlaşmaya gittiği konuşuldu. İlk olarak LG markası öne sürülse LG’nin beklenenden daha az OLED ekran üretimi yapabileceğinden bu bilgi yalanladı. Öğrenilen bilgilere göre Apple, yeni iPhone ekranları için BOE firması ile anlaşma sağlamak adına görüşmelere başlamış.

2020’ye Anlaşma Sağlandı

BOE ekranlar yalnızca yeni iPhone’larda karşımıza çıkmayacak. Halihazırda MacBook ve iPad cihazları içinde bu ekranlar kullanılıyor. OLED ekranlar konusunda BOE ile anlaşma sağlayan şirket, anlaşmanın detaylarını paylaştı. Detaylar arasında, Apple markası BOE firması ile yaptığı anlaşmaya göre, yeni iPhone ekranları ile 2020 senesinde çalışmalar başlanacak. Yeni ekranlar hakkında yapılan anlaşmada, OLED ekranlar artık iPhone modelleri için değişmez bir durum haline gelmeye başlayacak.

Piyasaya Nasıl Yansıyacak?

OLED ekranlar son dönemlerin popüler ve pahalı donanımlarından biri halinde kullanılmakta. Bu nedenle maliyet anlamında oldukça yüksek maliyetleri olan bu donanıma fazla paralar ödenmekte. Apple, ilk tedarikçisi olan Samsung markasından bu konuda epey çekti ve bu nedenle tedarikçisini değiştirerek BOE firması ile anlaşma sağladı. BOE firması ile yapılan anlaşma ile maliyetin daha az olacağı düşünülüyor. Bu nedenle daha az maliyet yaparak üretilecek olan yeni iPhone’ların daha uygun fiyatlarla piyasaya sürülme ihtimali de söz konusu.

Yeni ekranlar için yapılan bu anlaşma her iki firmaya da fayda sağlamış durumda. Apple daha düşük maliyetlerle yeni bir tedarikçi bulmuşken, Çinli BOE firması da Japon ve Koreli rakiplerine karşı mücadelesini güçlendirecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun olmadığını varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul EdiyorumDevamını Oku