Twitter Üç Ayda 143 Bin Uygulamayı Platformundan Kaldırdı

0 147

Twitter Üç Ayda 143 Bin Uygulamayı Platformundan Kaldırdı

Dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından bir tanesi olarak Twitter son üç aylık dönem içerisinde kötüye kullanıma ait olan otomasyonların önüne geçebilmek adına hesapların kapatılması için butona bastı.

Başlatmış olduğu operasyonel hesap kapatma işlemini üst seviyeye taşıyarak kendi hesabından paylaştığı blog gönderisinde Twitter’ın API’sine ulaşmak isteyen uygulama geliştiricilerinin yeni bir kayıt sürecinden geçirileceğini duyurdu.

Twitter uygulamasının İlke Müdürü pozisyonunda olan Yoel Roth ve Ürün Yönetimi Direktörü pozisyonunda olan Rob Johnson yaptıkları açıklamalar ile kendilerinin bu işi ciddiye aldıklarını dünyaya duyurmuş oldular.

Twitter API’sine Ulaşım Zorlaşacak

Twitter uygulamasının 143 bin uygulamayı platformdan kaldırması ile beraber gelen yeni düzenleme Kasım ayından itibaren platformun özel API’sine ulaşım sağlamak isteyen ve bu işlemi ilk defa yapacak olan yazılım geliştiriciler için yapılacak.

Şirketin bünyesinde hali hazırda bulunan bütün yazılım geliştiricilerin de bu düzenlemeden geçeceği konusunda açıklamaları mevcut. Twitter’ın bu yazılım şirketlerini taramaya almadan 90 gün önce uyaracağı da yine belirtilen ifadeler arasında yer aldı.

Yazılım şirketlerinin Twitter politikasına aykırı olarak gerçekleştirdikleri işlemler için kendilerine 90 günlük bir düzeltme süresi verilecek.

143 bin Uygulama Kaldırıldı

Twitter’ın resmi hesabı üzerinden yapılan yeni düzenleme açıklamasının ardından sistemde kötüye kullanımı tespit edilmiş hali hazırda 143 bin adet uygulamanın kaldırıldığına dair bir açıklama daha geldi.

Şirketin mevcut uygulamalarda hangi ilkeleri ihlal ettiğine dair bir açıklamada bulunmuyor oluşu kriterlerin neye göre düzenlendiği konusunda merak algısı uyanmasına neden oldu.

Blog yazısında yer verilen bilgiler doğrultusunda kaldırılan ve kaldırılacak olan uygulamaların spam ve gizlilik ihlallerini gerçekleştirdiklerine dair ufak bir bilgi notu geçildi.

Twitter uygulaması dahilinde artık “kötü uygulamayı şikayet et” kısmının da geleceği duyurularak kullanıcıların uygulama kapatılması konusunda söz sahibi olacakları belirtildi.

Yazılım Geliştiricilerin API Alması

Yenilenmiş olan sistemde yazılım geliştiricilerin API alabilmesi ve Twitter içerisinde kayıt oluşturabilmeleri için developer.twitter.com adresi üzerinden geliştirici hesabı almaları gerek. Hazırda yazılımcı hesabı olan kişilerin ise apps.twitter.com uygulamalarını yeni sisteme yönetebilmeleri mümkün.

Şu anlık bu yeni düzenlemenin ne kadarlık bir süreç içerisinde yer alacağı kesin olmasa da uygulama yöneticilerinin bu konuda oldukça ciddi bir tavır sergiledikleri görülmekte.

Platformun içerisinde yıllardır yer alan güvensiz uygulamalar hem kullanıcıların hem de yönetimin sorunu olmaktan çıkarsa uygulamanın kötü şöhretine de faydası olacak gibi gözüküyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun olmadığını varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku