Avrupa Birliği’nden Google’a 4.34 Milyar Euroluk Ceza

0 180

Google Android cihazlarda kendi arama motorunu kullanması ve rakiplerini engellemesinden dolayı, Avrupa Birliği yasalarını ihlal etmesi gerekçesi ile rekor bir cezaya çarptırıldı.

Avrupa Birliği 2016 yılında Google’ın operatörleri Chrome ve Google Uygulamalarını yüklemeye zorlaması nedeniyle de suçlamıştı. Avrupa Birliğinin tek bir şirkete uyguladığı en büyük ceza olarak gündeme geldi. Avrupa Parlamentosu, önümüzdeki 90 gün içinde Google’ın yasa dışı çalışmalarını sonlandırması gerektiğini belirtmiştir.

AB Rekabet Komiseri Margrethe Vestager, Devasa para cezası ilan ederken yaptığı açıklamada, “Google, pazardaki hakim konumunu güçlendirmek için yasa dışı uygulamalara başvurdu”  şeklinde bir açıklama yapmıştır.

Cezanın kesinleşmesinin arından Google bir açıklama yayımlanmıştır. Android’in herkes için daha fazla seçenek oluşturduğunu belirtti. Güçlü bir ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatlara yoğun rekabetin ayırt edici özelliklerinden olduğunu belirten Google, kararı temyize götüreceklerini paylaştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun olmadığını varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul EdiyorumDevamını Oku